Nepridipravi so neizprostni in gesla spletnih uporabnikov zelo hitro ugotovijo in zlorabljajo. Le v enem od nedavnih tovrstnih dogodkov se je zgodilo, da jim je uspelo ukrasti in objaviti okoli 90 GB. Ti so vsebovali skoraj 800 milijonov naslovov elektronske pošte in kar 20 milijonov gesel uporabnikov.
Raziskava, ki je bila narejena pred kratkim, je med drugim pokazala, da so tudi na pogled močna gesla lahko ranljiva in dovzetna za krajo. Eno izmed takih gesel je bilo tudi ji32k7au4a83. Verjetno se sprašujete, kako je to mogoče, ko pa gre za tako specifiko. Se je pa to geslo v omenjeni bazi podtakov pojavilo kar več kot 100krat. Vendar pa gre v tem primeru v bistvu za geslo “my password” v kitajskem jeziku, pri čemer se uporablja tipkovnic z Bopomofo. Pri tem je treba izklopiti pretvarjanje v pismenke. Gre torej še za en dokaz več, da se je treba običajnim geslom ogniti v največjem loku.
Napotki za generiranje varnih gesel
Kako torej za dostope do spletnih strani uporabiti varna gesla? Kakšna gesla so to? Priporočamo vam, da se gesel ne izmišljujete sami, ampak pri njihovi določitvi uporabite naključni generator gesel. Na voljo je veliko spletnih strani, ki ponuajjo to možnost in vam oblikujejo naključne kombinacije znakov.
Priporočamo vam, da za dostop do vsake spletne strani uporabite drugo geslo. Ker si je kompleksna gesla težko zapomniti, lahko uporabite tudi poseben program, ki vam omogoča varno shranjevanje gesel. Eden izmed njih je tudi LastPass.
Gesel kmalu ne bo več
Prihaja pa dobra novica. Kmalu za dostop do raznih portalov ne bomo več potrebovali gesel. Računalniški giganti kot so Apple, Google in Microsoft namreč snujejo nov sistem dostopa prek prepoznave uporabnikov prek komunikacije varnostne naprave. Šlo bo za varnostni ključ, biometriko, certifikat in podobno. Nov sistem prijave bo tako bistveno enostavnejši. Vendar pa bo na njegovo dokončno implementacijo treba še malce počakati.