Če nameravamo svoja sredstva nekam vložiti, potem nam pridejo gotovo na misel tudi depoziti. Pravzaprav je to pogosto kar prva ideja, ki se nam utrne, saj imajo banke zelo dobro ponudbo depozitov in brez večjih težav jih lahko sklenemo. V primerjavi z drugimi vrstami investicij imajo vsekakor nekatere prednosti, seveda pa lahko omenimo tudi nekatere pomanjkljivosti.
Prednosti, ki jih imajo depoziti
Med največjimi prednostmi depozitov je treba izpostaviti zelo enostavno sklenitev, ki jo verjetno ponuja že naša domača banka. S tem ne bomo imeli veliko dela, pravzaprav je možno praktično vse opraviti kar na daljavo. Že vnaprej se lahko dobro pripravimo na takšno naložbo, saj banke ponujajo tudi izračun pričakovanih donosov in pregled drugih podrobnosti o depozitih na svojih spletnih straneh. Tako bomo vedno dobro pripravljeni.
Lahko se odločamo med različnimi možnosti, depoziti so precej prilagodljivi ob sklenitvi. Določimo čas vezave, poljubno lahko določimo tudi znesek. Na podlagi teh podatkov se pripravi tudi izračun, tako da ni kakšnih neznank. Nimamo tudi tveganj, ki so značilna za druge investicije – denar bo na varnem, kot če bi ga imeli na običajnem bančnem računu.
Depoziti so lahko v nekaterih primerih precej dobra ideja, vsekakor služijo predvsem temu, da svoja sredstva nekoliko oplemenitimo, da nam ne ležijo le na bančnem računu. Visokih donosov sicer ne moremo pričakovati, obresti niti pri dolgoročnih depozitih ne dosegajo enega odstotka. A vseeno, to je zanimiva opcija, ki se jo splača poznati. Nenazadnje se donosi depozitov tudi spreminjajo, v preteklosti so bili veliko bolj zanimivi, morda bodo tudi v prihodnje ponudili boljše priložnosti za investitorje, ki se zanimajo za varne investicije.
Depoziti imajo tudi nekatere pomanjkljivosti
Omenili smo že, da so donosi pri depozitih zelo nizki. Z 0,5-odstotno obrestno mero recimo ne moremo pričakovati niti tega, da bomo sredstva lahko zavarovali pred inflacijo. Denar bo torej izgubljal vrednost, čeprav se nam na prvi pogled morda zdi, da smo nekaj evrov vseeno zaslužili. Veliko bolj smiselno je premisliti o drugih investicijskih možnostih, ki ponujajo boljše donose.
Druga pomanjkljivost je to, da depozita ne moremo predčasno dvigniti. Dolgoročna vezava nam ne nudi posebne fleksibilnosti, za kakršnekoli prilagoditve bo treba plačati penale, to pa pomeni, da izgubimo še tistih nekaj evrov, ki bi jih dobili z obrestmi. Tako so depoziti primerni za tista sredstva, ki jih gotovo ne bomo potrebovali. Že res, da lahko vežemo večje zneske in se odločimo za dolgoročno vezavo, kar nudi nekoliko boljšo obrestno mero, a prepričati se moramo, da imamo poleg tega na voljo tudi sredstva, ki jih lahko sproti porabljamo, da nismo odvisni od te vsote.
Depoziti in alternative
V nekaterih primerih je depozit lahko zanimiva izbira, večinoma pa se izkaže, da je bolj pametno dobre priložnosti za investicijo iskati drugje. Nenazadnje imamo na voljo tudi nekatere podobne alternative, ki nadoknadijo pomanjkljivosti depozitov. Zavarovana posojila recimo delujejo podobno, imajo zelo nizko stopnjo tveganja, vseeno pa ponujajo veliko bolj privlačne donose in veliko večjo fleksibilnost kot depoziti. S tem so priljubljena alternativa pri iskanju dobrih investicij.