Cena za zobne implantate je odvisna od več različnih dejavnikov, zato je posploševanje končnega stroška zdravljenja zob z vsadki skorajda nesmiselno, saj vsak zobozdravnik oziroma dentalna ordinacija drugače obračunava svoje storitve, poleg tega pa zobozdravniki tudi ne uporabljajo vsadkov in protetike iste blagovne znamke.
V končni strošek implantološkega zdravljenja zob je v splošnem potrebno všteti strošek zobozdravstvenih storitev skupaj z diagnostiko in operacijami, kot je kirurška operacija pričvrstitve vsadkov v čeljustno kost. Nato je potrebno upoštevati strošek uporabljenih materialov in dentalnih pripomočkov, strošek obiskov in pregledov pri zobozdravniku ter nenazadnje tudi cenovni razpon protetike, saj je na trgu veliko različne ponudbe.
Zobni implantati – cena za materiale in tehnologijo
Kakovost zobnih vsadkov v večji meri določajo uporabljeni materiali in tehnologija, ki jo so proizvajalci razvili na podlagi večletnih kliničnih preiskav. Zato dražja protetika vključuje boljše materiale, pri čemer so vijaki vsadkov prevlečeni s posebnim premazom, ki zagotavlja hitrejše celjenje in učinkovitejšo osintegracijo oziroma zlitje vijakov s čeljustno kostjo in dlesnimi.
Na drugi strani je pomembno vedeti, da določene blagovne znamke predstavljajo sinonim za implantološko zdravljenje in so na trgu prisotne že desetletja. Njihovi izdelki se klasificirajo pod originalno protetiko, pri čemer pacienti tudi dobijo garancijo na materiale. Na drugi strani pa so na trgu na voljo tudi cenejši generični vsadki ter poceni ponaredki, ki ne nudijo optimalne kakovosti.
Zobni implantati – cena za celostno protetiko
Zobni vsadki so sestavljeni iz vijakov, opornic, ki povezujejo krono z vijakom, ter zobnih kron, ki pa jih običajno izdelujejo po meri v zobotehničnem laboratoriju. Vsi ti deli imajo svojo ceno. Tako je tudi končni strošek zdravljenja odvisen od števila vsadkov, še posebej v primerih brezzobosti in večjega števila manjkajočih zob.
Pri zdravljenju brezzobosti je najbolj primerna uporaba all-on-4 metode, pri čemer zobozdravnik pričvrsti po dva ali tri vsadke tako v zgornjo kot spodnjo čeljustno kost, na te vsadke pa se nato namesti fiksna ali snemljiva delna zobna proteza. To predstavlja optimalno rešitev, saj ta način zdravljenja nudi večjo stabilnost. Na drugi strani pa je potrebno v stroške prišteti tudi ceno za zobno protezo in ostale materiale, ki se uporabljajo v tem postopku.
Strošek storitev za implantološko zdravljenje zob
Poleg stroška za implantate je v končno ceno potrebno prišteti še strošek storitev za implantološko zdravljenje zob. V to spadajo vsi obiski pri zobozdravniku, pregledi in opravljena diagnostika, kirurška operacija, namestitev opornice ter namestitev zobne krone. Dodatne stroške lahko ustvarijo nekateri postopki, ki jih je potrebno urediti pred začetkom zdravljenja z implantati.
V teh primerih gre lahko za operacijo presaditve kosti, zato da zobozdravnik kosti doda več kostne mase, da se bo nato vijak vsadka optimalno pričvrstil v kost, ekstrakcijo močno poškodovanih in propadlih zob ter dvig sinusov za dodajanje molarne in pred molarne mase. Cena za zobne implantate se zviša tudi v primeru, če je potrebno prej opraviti parodontalno terapijo oziroma terapijo zdravljenja bolezni dlesni.