Varna investicija je dobra izbira, če ste pripravljeni na dodaten dohodek in izplačilo počakati nekaj let ali več. Gre za nekakšno obliko varčevanja denarja preko vezave sredstev za vnaprej dogovorjeno časovno obdobje. Običajno boste na vezan denar pridobili določeno variabilno ali fiksno obrestno mero, tako da lahko že na začetku izračunate pričakovane donose.
Pri ne tveganih naložbah ne morete pričakovati velikih donosov, saj finančni trgi ne ponujajo tovrstnih možnosti. Na primer, investiranje v delnice vam lahko prinese visoke dobičke, vendar na drugi strani tvegate izgube celotne glavnice. Pri izbiri najbolj ugodnih in ustreznih rešitev za vaše finančne potrebe je zato potrebno gledati na to, kolikšno obrestno mero vam nudijo različne finančne institucije.
Varna investicija v varčevalnih računih
Varčevalni računi so namenjeni temu, da imate denar na banki odvojen od osebnega bančnega računa, s katerim običajno upravljate in izvajate transakcije, ter za to dobite tudi nekaj denarja, saj vam bodo komercialne banke ponudile različno visoke obrestne mere. Pri tem pa ne morete pričakovati visokih donosov, saj na varčevalnih računih denar le stoji in ga banke ne investirajo v druge naložbe.
Kar se tiče varčevalnih računov ne moremo reči, da gre za investiranje v pravem pomenu besede, saj so donosi na letni ravni tako nizki, da s tem ne morete ustvariti dodatnega zaslužka. Gre za dolgoročno vezavo sredstev. Večinoma se vlagatelji za to možnost odločajo v primeru, da varčujejo za nakup nepremičnine, avtomobila, ali pa varčujejo za študij otrok v prihodnosti.
Varna investicija v bančne depozite
Bančni depoziti so v določenih karakteristikah podobni varčevalnim računom, vendar na drugi strani prinašajo višje obrestne mere in posledične višje donose, saj vezana sredstva ne stojijo le na računu, temveč strokovnjaki v banki investirajo denar v druge naložbe, kot so na primer državne obveznice. Pri bančnih depozitih lahko pričakujete letni donos v višini enega odstotka na vloženo glavnico.
Slabost bančnih depozitov pa je v tem, da vam bodo banke zaračunale penale oziroma denarne kazni, če se boste odločili za predčasen dvig denarja iz računa. Že v pogodbi boste lahko razbrali za kolikšne penale gre. Prednost depozitov pa je v tem, da so zavarovani iz strani države. Na primer, če gre komercialna banka v stečaj, boste dobili povrnjeno celotno glavnico in vse obresti. Ponovno gre za dolgoročno investiranje, ki je bližje varčevanju kot ustvarjanju dodatnega zaslužka.
Ne tvegano investiranje v zavarovana posojila
Investiranje v zavarovana posojila na spletnih investicijskih platformah je po določenih značilnostih podobno investiranju v bančne depozite, saj boste za financiranje in vezavo sredstev v določeno posojilo pridobili obrestno mero, zato se bo vložena glavnica obrestovala skozi določeno obdobje. Pričakovani donosi se gibljejo od pet do devet odstotkov na letni ravni, kar je precej več od depozitov.
Investiranje v zavarovanja posojila je ne tvegano, saj je varna investicija zavarovana iz strani zavarovalnice, poleg tega pa bonitetna hiša v sodelovanju s platformo natančno preveri kreditno sposobnost posojilojemalca, zato so že same naložbe manj tvegane. Sicer pa lahko sredstva kadarkoli dvignete iz računa, tudi ko naložba še ne zapade v izplačilo.