V vsakem podjetju upravljanje terjatev predstavlja določeno obremenitev, tudi če nimamo težav z neplačniki in zamudami pri plačilih. Vsaka terjatev zahteva nekaj pozornosti, moramo jih ustrezno evidentirati in spremljati stanje. Odprte terjatve razumemo kot obliko obratnih sredstev, zato lahko računamo nanje za plačilo tekočih obveznosti, a le, če spremljamo njihovo stanje in imamo terjatve pod nadzorom. Zapadle terjatve povzročajo še več problemov in jih je vsekakor vredno nasloviti. Predvsem pa lahko vse te težave rešimo že preventivno, če vzpostavimo sistem, ki nam pri tem pomaga.
Obstaja več načinov, kako poenostaviti upravljanje terjatev. Ena domiselna rešitev je ta, da naloge preprosto prepustimo strokovnjakom. Ni nujno, da zaposlimo nekoga le za to, da nam upravlja terjatve, lahko pa najdemo partnerje, ki nudijo dobrodošle finančne storitve, ki vključujejo tudi to.
Upravljanje terjatev lahko vključuje tudi ponudba za faktoring
Ena izmed zelo posrečenih rešitev je recimo ta, da se odločimo za faktoring. To je storitev, pri katerih faktor odkupi nezapadle terjatve že takoj, ko te nastanejo. To pomeni, da v celoti prevzame tudi upravljanje terjatev, kar je izredno elegantna rešitev za podjetje, ki se s terjatvami ne želi ukvarjati.
Faktoring nam torej zagotavlja, da že takoj dobimo denar iz prodaje, ne da bi morali čakati na plačilne roke in plačila svojih kupcev. Terjatev lahko zabeležimo kot plačano, z njo pa ne bo več dela. Upravljanje terjatve prevzame faktor, ki bo opravil vse ostalo, sami se lahko posvetimo drugim nalogam pri poslovanju.
Pri faktoringu je upravljanje terjatev sicer le posredna prednost in redko se za te storitve odločamo le zato, da bi se rešili dela s terjatvami. A vsekakor je to dobrodošla funkcija, ki se jo splača izkoristiti.
Kako poteka upravljanje terjatev pri faktorju?
Terjatve seveda tudi po odkupu ne izginejo. Gotovo se želimo prepričati, da do zanje dobro poskrbljeno, saj gre še vedno za odnos do naših kupcev. Kupci so obveščeni, da bo terjatve urejal faktor, ki bo terjal plačilo ob datumu zapadlosti računa.
Običajno se faktoring izvaja za terjatve z nizkim tveganjem, torej pri poslovanju s kupci z dobro boniteto. To pomeni, da s plačili ne bo težav in bo faktor preprosto počakal na plačilo pred datumom zapadlosti. V tem primeru je upravljanje terjatev seveda povsem enostavno in ne bo povzročalo težav – faktor bo spremljal stanje in zabeležil plačilo. Drugače je pri problematičnih terjatvah, pri katerih pride do zamud in neplačil. Če koristimo faktoring, bo tudi v tem primeru vse potrebno opravil faktor.
Upravljanje terjatev v primeru težav
Kaj lahko sami storimo, če imamo težave s terjatvami in dolžniki? Rešitev je več, veliko pa je odvisno od tega, za kakšne težave gre. Zamude so povsem pričakovane, če poslujemo z večjim številom kupcev, saj plačilna disciplina ni povsod na visokem nivoju. Pri neplačilih pa premislimo o možnostih izvršbe ali prodaje terjatve. V vsakem primeru nam je v veliko pomoč dober nadzor nad terjatvami, če poskrbimo za dobro upravljanje terjatev, bomo lahko pravilno odreagirali in sledili učinkoviti strategiji tudi v primeru, da se pojavijo težave pri plačnikih.