Parodontolog v mestu Ljubljana in njeni okolici bo poskrbel za vaše zobe, saj je specializiran za preprečevanje, diagnosticiranje in zdravljenje okužb in bolezni v mehkih tkivih, ki obdajajo zobe in čeljustne kosti, v katere do zobje zasidrani. Zobozdravniki so specializirani za zdravljenje parodontoze in za zdravljenje z implantati.
Paradontoza se prične, ko toksini, ki jih najdemo v plakih, začnejo napadati mehko tkivo, ki obdaja zobe. Bakterija se vdela v dlesni in se hitro razmnožuje, kar povzroči bakterijsko okužbo. Ko okužba napreduje, bakterija potuje globlje v tkivo, kar povzroči vnetje in draženje med zobmi in dlesnimi. Telo se odzove tako, da skuša uničiti okuženo tkivo, zato se zdi, kot da dlesni propadajo. Nastali žepi med zobmi se poglabljajo, zato se tkivo nad kostjo pričnete umikati. Zato pride do majavih zob in izgube zob.
Parodontolog Ljubljana – prvi znaki, da je potrebno iti na pregled
V primeru simptomov gingvitisa in paradontoze vas bo že splošni zobozdravnik ali higienik napotil k specialistu za paradontozo oziroma k specializirani dentalni kliniki. Specialista pa je potrebno obiskati, kadar se pojavijo naslednji znaki in simptomi bolezni:
- Krvavitve med jedjo in ščetkanjem: nepojasnjena krvavitev med uživanjem hrane ali med vsakodnevnim ščetkanjem predstavlja eno izmed najpogostejših simptomov paradontalne okužbe.
- Slab zadah: halitoza, ki vztraja tudi, ko je vzpostavljen strog program ustne higiene. To kaže na parodontozo, gingvitis ali na začetek okužbe v tkivih dlesni.
- Umikanje zob in dlesni: ko se zob podaljša in se izpostavi njegova korenina, to lahko nakazuje na umik dlesni in izgubo kosti zaradi paradontoze. Ko bolezen napreduje in napade čeljustno kost, lahko postane zob majav ali odpade.
- Gangrena v tkivih: gangreno je težko samo diagnosticirati, vendar bo splošni zobozdravnik ali parodontolog v Ljubljani preveril njeno prisotnost v mehkih tkivih, alveolarni kosti in parodontalnem ligamentu.
- Pridružena zdravstvena stanja: bolezni srca, diabetes, osteopenija in osteoporoza so bolezni, ko so močno povezane s parodontozo in parodontalnimi okužbami. Okužba z bakterijami se lahko širi po krvnem obtoku in prizadene druge dele telesa.
Parodontolog Ljubljana – diagnoza in zdravljenje
Pred pričetkom zdravljenja mora zobozdravnik pregledati dlesni, čeljustno kost in splošno stanje zob. Kadar je parodontoza uradno diagnosticirana, ima zobozdravnik na voljo številne kirurške in nekirurške možnosti za zdravljenje osnovne okužbe, za zaustavitev umikanja mehkega tkiva ter za prestrukturiranje ali zamenjavo manjkajočih zob.
- Gingvitis: zobozdravnik opravi skaliranje in skobljanje, da odstrani naplavine iz žepkov dlesni in jim omogoči celjenje.
- Zmerna parodontalna bolezen: če žepki dlesni dosežejo od 4 do 6 mm dolžine, bo morda potrebno obsežnejše čiščenje in čiščenje korenin, kar zobozdravnik izvede pod lokalnim anestetikom.
- Napredovala bolezen dlesni: žepke v dlesni, ki presegajo 6 do 7 mm v dolžino, običajno spremlja izguba kosti in odmik dlesni. Skaliranje in čiščenje korenin predstavlja začetno nekirurško zdravljenje. Poleg teh postopkov lahko zobozdravnik priporoči kirurško zdravljenje za zmanjšanje globine žepkov dlesni.
- Izguba zob: Če manjka eden ali več zob zaradi paradontoze, so zobni implantati odlična rešitev. Implantati se lahko vsadijo, če je kost dovolj močna. Parodontolog v Ljubljani lahko opravi tudi operacijo kostnega presadka, če je kost močno erodirana.