V današnjih časih je postalo iskanje informacij enostavno. Če je karkoli, kar želimo izvedeti, enostavno v brskalnik vtipkamo želeno besedo in dobimo informacijo glede tega, kar nas je zanimalo. Kljub temu, da internet predstavlja izjemno pridobitev, ki je vsem nam olajšala življenje, pa se po drugi strani tukaj skriva tudi veliko pasti in lažnih informacij, zato moramo biti previdni in uporabiti nekaj zdrave pameti pri ovrednotenju le-teh.
Lažni oglasi, zapisi, fotografije…
Uporabnik lahko hitro najde zavajajoče oglase, ki obljubljajo nemogoče. Primer je oglas, ki obljublja, da se boste za 30 € v 14 dneh naučili tekoče sporazumevati v tujem jeziku. Če se sliši predobro, da bi bilo res, po vsej verjetnosti je. Tovrstnih oglasov je sicer malo morje in naivni uporabniki lahko hitro podležejo prevari. Poleg oglasov je na internetu tudi veliko lažnih zapisov, videoposnetkov, ponarejenih fotografij. Zavajajočih informacij je še posebej veliko na družabnih omrežjih. V zadnjem času narašča tudi trend lažnih novic, ki jim nasedajo tudi nekateri ugledni mediji. Take novice imajo lahko tudi politični vpliv.
Prepoznavanje lažnih informacij
Težko je dati napotke, kako prepoznati lažne informacije. Če nismo domači na nekem področju, zelo težko presodimo, kaj je res in kaj ne. Dobro je, da do vsake informacije pristopimo z distance. V pomoč so nam lahko naslednje smernice:
- Skušajmo presoditi, ali gre za objektivno informacijo ali subjektivno mnenje posameznika;
- Preverimo, kdo je avtor, kakšen je njegov ugled, verodostojnost;
- Preverimo datum nastanka objave (lahko gre za nekaj, kar je veljalo 2 leti nazaj, danes pa to ne drži več);
- Preverimo zanesljivost navedenega vira (gre za zaupanja vreden vir?);
- Ne oblikujmo mnenja na podlagi čustev;
- Skušajmo ugotoviti, kakšen bi bil lahko motiv avtorja, da je to objavil (je v ozadju motiv po dobičku?);
- Skrajno previdni bodimo pri informacijah, ki se slišijo predobro, da bi bile lahko resnične;
- Če gre za zgodbo, ki se je zgodila prijatelju od prijatelja, gre dostikrat za neresnične prigode;
- Če naletimo na informacijo s področja, ki nam je tuje, je priporočljivo, da skušamo najti še več informacij s tega področja – na tak način lažje ovrednotimo dotično informacijo.
Vir: delo.si