Računovodska opravila so med tistimi, ki se jim želijo podjetniki v kar največji meri izogniti, zato pogosto uporabljajo kar program za vodenje računovodstva. Vedno imamo ob poslovanju sicer še cel kup drugih opravil, ki niso neposredno povezane z našo dejavnostjo, a pametno je, da se na tem področju kar se da razbremenimo. Gre namreč za opravke, ki jim moramo nameniti veliko časa in truda, včasih nastajajo tudi določeni stroški, v končni fazi pa s tem ne prispevamo veliko k razvoju svojega podjetja.
Program za vodenje računovodstva torej uporabimo s tem namenom, da poenostavimo mnoga opravila in se namesto tega raje posvetimo tistim nalogam, ki pripomorejo k razvoju podjetja in služenju denarja. Povsem smiselno je torej, da izberemo dober program, s katerim si bomo res lahko pomagali.
Kateri program za vodenje računovodstva izbrati?
Na voljo so različni programi, ki ponujajo različne funkcije. Izbira je seveda odvisna od potreb podjetnika, a v vsakem primeru lahko pričakujemo, da bomo potrebovali program za nekatere osnovne naloge:
- Izstavljanje računov
- Obračunavanje prispevkov in dohodnine
- Priprava poročil in pregled poslovanja
To so glavne naloge, za katere izbiramo program za vodenje računovodstva. Na voljo so razna orodja, ki nam te naloge močno poenostavijo, ne da bi morali posegati po kakšni zelo napredni programski opremi. Seveda pa lahko najdemo tudi naprednejše programe, ki ponujajo bistveno več funkcij za zahtevnejše uporabnike.
Napreden program za vodenje računovodstva
Za naprednejše programe je značilno predvsem to, da dobro odgovarjajo na potrebe večjih podjetij. Tako omogočajo recimo še:
- Pripravo potnih nalogov
- Obračun plač
- Povezavo z računovodstvom
- Upravljanje zalog
Napredni programi so zelo dobro pripravljeni na zahteve v večjih podjetjih, kjer potrebujemo celo vrsto prilagodljivih funkcij. Poleg tega je zelo dobra tudi sama izkušnja pri uporabi, saj so programi zelo dovršeni in se odlično prilagajajo vsakemu uporabniku. Večji programi se odlično povezujejo z drugimi sistemi in v celoti pokrivajo vse potrebe pri računalniško podprtem poslovanju.
Uporaba programa za vodenje računovodstva v praksi
Dejansko torej lahko uporabljamo tak sistem za praktično vsa pomembna opravila pri poslovanju, sploh za tiste naloge, ki niso vezane neposredno na našo dejavnost, temveč se izvajajo bolj v ozadju. Enostavne programe uporabljamo predvsem za izstavljanje računov in pregled nad poslovanjem, to so v vsakem primeru naloge, ki jih moramo vestno opravljati. Z večjimi sistemi pa pokrijemo širši spekter dejavnosti v podjetju in pogosto njihove funkcije koristimo tudi pri delu.
Kak večji program za vodenje računovodstva se odlično povezuje s sistemom za upravljanje poslovanja, pri tem pa omogoča predvsem veliko mero avtomatizacije. Samodejno se delijo pomembni podatki z računovodskim servisom, ki na ta način lažje opravlja svoje delo. Prav tako lahko hitro in enostavno delimo dokumente in podatke z drugimi uporabniki sistema. Celo zaposleni lahko dostopajo do nekaterih funkcij, kar pomeni, da bodo lahko enostavno pripravljali potne naloge in podobne nujne dokumente. Pri poslovanju sproti odkrivamo še mnoge druge uporabne funkcije, recimo vodenje zalog, pripravo plačilnih nalogov, obračun obresti in druge opcije, ki jih ponuja dober program za vodenje računovodstva v sodobnem podjetju z računalniško podprtim poslovanjem.