Splet lahko predstavlja vir številnih nevarnosti, zato moramo biti pri njegovi uporabi previdni. Še toliko bolj pa moramo biti pazljivi, če gre za nakazila denarja preko interneta.
Lažna ponudba o oddaji stanovanja
Predstavljamo vam resnično zgodbo ženske, ki je nasedla spletni prevari. Gospa je na spletni strani Bolha iskala ugodno stanovanje v Ljubljani. Pritegnila jo je ponudba stanovanja, velikega 50 m2. To naj bi se nahajalo v centru mesta in naj bi bilo luksuzno opremljeno. Zanj naj bi odštela pičlih 350 € na mesec. Nad ponudbo je bila seveda več kot navdušena, zato je v hipu navezala stik prek elektronske pošte z gospo imenovano Stello Evers, ki naj bi bila arhitektka iz Litve. Povedala je, da z možem stanovanje oddajata prek spletne strani Airbnb. Interesent, ki bi želel najeti stanovanje, mora poslati svojo sliko in podatke, saj bo gospa Stella na tak način lahko aktivirala rezervacijski sistem na omenjeni spletni strani. Na bančni račun, ki je tam objavljen, se naj bi vplačalo prvo najemnino, zraven pa še dvakratno varščino. Ko bo izplačilo potrdila banka, bo stranka dobila ključe od stanovanja in si ga skupaj z agentom ogledala. Rečeno ji je bilo, da dobi, v primeru, če ji stanovanje v živo ne bi bilo všeč, povrnjen celotni znesek.
Nepremišljeno nakazilo
Iskalka stanovanja je skladno z navodili nakazala zahtevan znesek, vendar pa je po tem nihče več ni kontaktiral. Po pošti je dobila le obvestilo o tem, da je dogovor preklican. Denarja seveda ni dobila nazaj. Oškodovanka je imela do sedaj sicer dobre izkušnje s poslovanjem preko Airbnb, zato najprej ni razumela, kje je spregledala ukano. Kasneje se je izkazalo, da se pri Airbnb denar izplačuje neposredno preko sistema in ne prek banke. Prav tako nimajo posebnih terenskih agentov. Nato je spregledala še eno pomembno informacijo. Spletna stran se v bistvu ni imenovala Airbnb, ampak Abnb. Za namene prevare je bila tako vzpostavljena lažna spletna stran s podobnim imenom, kot ga ima obstoječa, ki ji ljudje zaupajo. To je sicer pogosta praksa.
Po nasvetu policije se lahko takim prevaram izognemo tako, da smo pozorni na naslednje stvari:
- Če je oglas na spletni strani preveden s strani Google prevajalnika, je to sumljivo;
- Če tisti, ki oglas objavi, prekrije podatek o državi, od koder prihaja, je to lahko znak za alarm;
- Preden nakažete denar, dobro preberite vse informacije v oglasu;
- Če gre za najem turističnih storitev, se je bolje posluževati tistih spletnih strani, ki se posebej ukvarjajo s tem področjem;
- Če kapacitete najemate s strani fizičnih oseb, je pametno pridobiti mnenja s strani predhodnih uporabnikov.
Vir: Delo