Se sprašujete, če je spletna stran, na katero dostopate, varna? Sploh v primeru, ko želite na spletni strani pustiti nekatere svoje osebne podatke ali v primeru spletnega nakupovanja, se je smiselno o tem dobro prepričati. Če namreč nameravate nakupovati prek spleta, boste tam pustili številne svoje podatke kot so naslov, drugi kontakt in številko svoje bančne kartice. S tem pa je treba biti skrajno previden. Toda, kako? Predstavljamo vam nekaj namigov.
Uporabite varne nastavitve brskalnika
Dandanes najpopularnejši internetni brskalniki že vsebujejo glavna varnostne nastavitve. Tako preprečijo vdor številnim zlorabam. Če pa bi se radi prepričali, če so nastavitve res varne, potem to preverite na naslednji način:
- če imate Chrome:
- če se poslužujete
- za Firefox pa
Preverite varnost spletne strani, preden kliknete povezavo
Dobro je, če se še pred klikom na želeno spletno stran pozanimate glede njene varnosti. Eno izmed orodij, ki jih lahko pri tem uporabljate, je Google Safe Browsing. Vanj lahko vnesete želeno povezavo. Ta sistem dnevno preveri milijone spletnih strani in preveri, če so varne. Ko prilepite URL v okence, vam sistem pokaže status spletne strani – če je varna ali ne.
Kdo je ponudnik domene?
Se želite prepričati, v čigavi lasti je spletna stran oziroma kdo je lastnik domene? Preverite, kdaj in kje je bila spletna stran registrirana, kontaktne podatke in drugo. Tovrstnega poizvedovanja se lahko lotite na naslednji povezavi: whois.icann.org.
Pokličite na podjetje
Še vedno niste prepričani, če lahko zaupate določeni spletni strani? Potem poizvedite za kontaktnimi podatki in jih pokličite. Če številka ne obstaja ali pa se oglasi kakšen otroški glas oziroma vam je karkoli ob tem sumljivo, zaupajte svojim občutkom in se vzdržite nadaljnjih aktivnosti na spletni strani. Kontakne podatke običajno najdete v zavihku “o nas” ali “kontaktirajte nas”.
Pri varnem dostopanju do spletne strani je treba upoštevati tudi to, da je varno omrežje, s katerega se povezujete.
Vir: avg.com