Večina ljudi niti ne pomisli na to, kaj se zgodi z njihovimi osebnimi podatki, ki so jih shranjevali na računalnik, po tem, ko računalnika ne potrebujejo več in ga odvržejo. Mislijo, da v primeru, če so z računalnika zbrisali svoje podatke oziroma če se je računalnik pokvaril, da je ta zadostna potrditev,d a do njih ne more nihče dostopati. Vendar pa to ni čisto res.
Vsak izmed nas na računalnikih hrani številne podatke kot so fotografije, posnetki in drugi osebni podatki, ki jih ne bi želel deliti z neznanci. Lahko gre za fotografije, na katerih je posameznik pomanjkljivo oblečen, ki ga kaže v neprimerni luči in ima lahko zaradi njih težave z drugimi ljudmi.
Velike količine odpadkov pristanejo na odlagališčih držav tretjega sveta
Velike količina odpadkov iz zahodnega sveta pristanejo na odlagališčih v državah tretjega sveta. Tako je na primer v ganski prestolnici Akra največje smetišče elektronskih odpadkov na svetu. Zadnje čase je na tovrstnih območjih čedalje bolj prisotna ne le reciklaža strojne opreme in plemenitih kovin, ampak tudi obnova in ponovna uporaba podatkov, ki so shranjeni na elektronskih napravah. Storilci z odlagališč s trdih diskov pobirajo podatke, njihovega lastnika pa na podlagi tega izsiljujejo.
Tudi v primeru, če trdi disk ne deluje več, obstaja nekaj načinov, kako se da dostopati do podatkov na njem. Tudi če so bili ti predhodno izbrisani, obstaja možnost, da se jih naknadno obnovi. Če naprava ni fizično uničena, obstaja poseben postopek, preko katerega se da dostopati do podatkov.
Zato je dobro, da temu področju namenite posebno pozornost ko naslednjič nameravate zavreči odrabljen računalnik, tablico ali pametni telefon. Previdnost vsekakor ni odveč. Čeprav taki primeri niso pogosti, je pametno narediti vse, kar je treba, da bi se izognili morebitnim nevšečnostim, ki vas lahko drago stanejo.
Vir: siol.net