Medtem, ko je internet postal gonilo za zabavno industrijo, mreženje, prebiranje novic in iskanje informacij, premalokrat pomislimo, kako sploh deluje.
O globokem internetu
Globoki internet je del spleta, ki ga običajni iskalniki ne morejo indeksirati. To so spletne strani, ki niso povezane z drugimi spletnimi stranmi, niso umetno indeksirane v iskalnike, iskalnikom preprečujejo, da bi jih indeksirali, spletne strani zaščitene z gesli in podobno. Pod globokim internetom pa najdemo še temni internet…
O temnem internetu
Temni internet so internetni gostitelji, ki jih ne moremo doseči preko običajnih poti. Tu se dogajajo najbolj temačne stvari, saj jih običajno uporabljajo ljudje, ki pred drugimi želijo nekaj skriti. Za brskanje po teh straneh se običajno uporablja posebni brskalnik Tor, preko katerega in mogoče odkriti IP naslov uporabnika. Zato se ta program velikokrat uporablja za kriminalne dejavnosti preko spleta. Bolj je temačno in prepovedano, bolj je privlačno za otroke.
Če ugotovite, da vaš otrok ali njegov sošolec ali prijatelj uporablja brskalnik Tor, je pomembno, da se z njim pogovorite o tem, da to ni varen prostor za raziskovanje interneta.
Pogovorite se o teh stvareh:
- Naj si določijo stroge meje uporabe brskalnika Tor. Strogo naj ločijo kaj je varno početje, kaj je legalno početje in kaj ni več.
- Prepoznajo naj opozorilne znake. Ljudje, ki imajo slabe namene, so odlični pri pridobivanju zaupanja. Naučite otroke, da prepoznajo sumljivo obnašanje. Če jih kdo prosi za denar ali osebne podatke, naj prekinejo stik s temi osebami.
- Temni internet ni za radovedneže. To je kraj, kjer se dogajajo nelegalne stvari. Že samo obisk teh spletnih strani je lahko nevaren.
- Ne kupujte ničesar preko temnega interneta. Ne samo, da se odmaknete, bežite stran.
Vir: huffingtonpost.com